06.08.201808:05

Eesti meeste võrkpallikoondis alustab 2019 Euroopa meistrivõistluste valikuturniiri mänge 19. augustil võõrsil Läti vastu. Samasse alagruppi kuulub ka Iisrael. Järgmisel aastal toimuvale finaalturniirile pääseb alagrupi võitja (ja viiest alagrupist ka veel 2. koha saanud meeskonnad).

Eesti mängis eelmisel nädalal Rakveres 3 kontrollmängu samuti valikturniiriks valmistuva Slovakkia vastu. Võitsime meist Euroopa võrkpalliliidu edetabelis koha võrra tagapool (kohad vastavalt 12. ja 13.) asetsevat vastast kõigis mängudes. Uurisime peatreener Gheorghe Cretult millises seisus meie meeskond hetkel on ja kuidas ettevalmistus edasi kulgeb.

Volley: Poistel oli seekord suhteliselt pikk suvepuhkus. Kuidas puhkusejärgne ettevalmistus on kulgenud? 

Cretu: Meil on seljataga intensiivne kahenädalane treeningtsükkel, kus keskendusime peamiselt jõutreeningutele ja teatud tehniliste elementide lihvimisele. Kui tavaliselt teeme väiksemad grupid, siis seekord poisid tegid trenni ühtses grupis, et hoida kõik mängijad igapäevaselt üheskoos. See annab ka treeneritele võimaluse paremini jälgida koormuseid.

Aga peab tunnistama, et ettevalmistus selle lühikese perioodi sees oli tavalisest keerulisem, eeskätt just valitseva palavuse tõttu, selline harjumatu olukord sundis meid töötama tavalisest veidi ettevaatlikumalt.

Volley: Võitsime kõik 3 mängu Slovakkia vastu, aga mängupilt oli geimides väga kõikuv ja sisse tuli mõõnasid ning lihtsaid eksimusi. Kas see peaks muret tekitama?

Cretu: Nagu enne ütlesin, treeningtsükli peamine fookus oli üldfüüsilisel. Seepärast olid ka need kontrollmängud suhteliselt rabedad ega peegelda meeste tegelikke võimeid palliplatsil. Ja mängida said kolme päeva jooksul kõik mehed, mis tähendab, et meil oli tihti väljakul harjumuspärasest erinev koosseis, nii et muretsemiseks põhjust pole.

Volley: Mida konkreetselt jälgisite just nooremate mängijate juures?

Cretu: Loomulikult jälgisin kuidas iga mängu lülitunud mees erinevates olukordades reageerib ja kuidas suudab eelnevalt kokkulepitud plaanist kinni pidada. Tahtsin anda poistele võimaluse ise aru saada milliseid elemente nad peavad arendama ja millele edaspidi treeningutel tähelepanu pöörata.

Volley: Kuidas noored hakkama said?

Cretu: Stefan Kaibald ja Albert Hurt said esimeste mängude kohta väga korralikult hakkama ja olen nende panusega väga rahul. Noor Libero Silver Maar sai harjutada mängimist olukorras, kus tema ümber pole ainult kogenud mängumehed ja kus ta peab võib-olla vastutust veelgi rohkem enda peale võtma.

Volley: Aga ülejäänud mehed?

Cretu: Mulle meeldis kuidas meie diagonaalründajad Renee Teppan ja Oliver Venno suutsid niimoodi mänguaega jagada, et ka mängu vahetusest sekkunud mees tegi oma töö korralikult ära. Meie jaoks on väga tähtis, et mõlemad diagonaalid oleksid eelseisvates mängudes heas vormis ja suudaksid vajadusel teineteist asendada.

Temporündajad said harjutada kokkumängu mõlema sidemängijaga (Kert Toobal ja Markkus Keel - toim.). Tahtsin anda veidi rohkem mänguaega Henri Treialile, sest tema sai suve esimeses pooles veidi vähem koormust, aga põhiline oli testida koosseisu, kus korraga väljakul Andri Aganits ja Timo Tammemaa ning sellega kõik sujus.

Libero Rait Rikberg on väga heas vormis, isegi peale reedel mängitud pikka viiegeimilist matši oli ta järgmisel hommikul kepsakas ja värske (naerab). 

Samamoodi on heas vormis kapten Kert Toobal, tema pärast muretsema ei pea. 

Nurgaründajatest üllatas mind kõige rohkem Andrus Raadik. Tunnistan ausalt, et ei oodanud, et ta on nii heas füüsilises formis peale teistest pikemat puhkepausi (Raadik ei osalenud Euroopa Kuldliiga ja Challenger Cupi mängudel suve alguses - toim.). Teise treeningnädala lõpuks oli ta juba peaaegu samasuguses konditsioonis nagu ülejäänud mängijad. 

Volley: 10. kuni 12. augustil ootab meid ees 3 kontrollmängu Soome vastu. Mida nendest mängudest oodata?

Cretu: See nädal saab olema täiesti erinev eelnevast. Me muudame veidi oma treeninguid ja keskendume enam palliga mängule. Ka vastane on kõrgemast klassist. Soome on väga kindla ja stabiilse vastuvõtuga meeskond, see tähendab, et me peame nendes mängudes palju rohkem tööd tegema blokis-kaitses, aga see nõuab väga head füüsilist põhja, nii et päriselt ainult palliplatsile kolida siiski veel ei saa.

Volley: Lätiga mänguni on umbes 2 nädalat. Kui eeldada, et 19. augustil peame olema 100%-liselt valmis, siis mitme protsendi peal me hetkel oleme?

Cretu: Me oleme praegu veidi paremad kui 50%. Tegelikult küll veidi rohkem, aga ma ei taha mängijatele anda signaali, et asjad on ülearu hästi, seepärast paneme märgi veidi madalamale, et tekiks positiivne surve kõiki asju paremaks muuta. Aga mängudes Soome vastu peaksime olema juba 100-le suhteliselt lähedal.

Eesti meeste koondise kontrollmängud Soomega 10:-12. augustil Tallinnas Kalevi spordihallis:

10.08. kell 19:00

11.08. kell 19:00

12.08. kell 17:00

Kommenteeri uudist

Cretu: Mängudeks Soomega peaksime olema tippvormile lähedal