25.05.201920:40

Eesti meeste rahvuskoondis pidas täna Hispaania vastu esimese alagrupimängu Euroopa Kuldliigas ja pidi vastu võtma 1:3 (18:25, 18:15, 25:21, 21:25) kaotuse.

Mäng peeti Soria linnas, mis on aastaid olnud Hispaania võrkpallikants ja selle linna klubi on aastaid olnud ka koondise baasklubiks. 1850 pealtvaatajat mahutavas saalis oli tänasel mängul kohal umbes 900 võrkpallifänni, kelle rõõmuks suutis kodumeeskond oma asjadega väljakul ladusalt hakkama saada. Et mitmed põhikoosseisu mehed liituvad koondisega teatavasti hiljem, koosnes Eesti algkoosseis järgmistest mängijatest: Markkus Keel, Hindrek Pulk, Kristo Kollo, Andrus Raadik, Timo Tammemaa, Andri Aganits, libero Silver Maar. Eestil oli läbi mängu probleeme iga elemendiga ja kuigi üks geim suudeti võita, teenis Hispaania üsna kindla võidu.

Hindrek Pulk oli Eesti resultatiivseim, tuues 17 punkti (+11), 8 punkti (+2) jäi Rauno Tamme arvele ja 6 punktini jõudsid Kristo Kollo ning Henri Treial. Eesti vastuvõtt oli 54%, rünnakuid lahendati 38-protsendiliselt, blokiga teeniti 4 ja serviga 6 punkti (eksiti 16 pallingul). Hispaania edukaimana kogus Jesus Andres Villena 18 punkti (+5), Hispaania vastuvõtt oli 51%, rünnak 56%, blokipunkte kogunes 8 ning servil löödi 5 ässa (tehti 21 serviviga).

Peatreener Gheorghe Crețu ütles, et probleeme oli täna ohtralt, ent leidus ka helgeid hetki. "Mängijad ootasid, et suudavad mängus samamoodi skoorida nagu treeningul ja saame punktid kuidagi kätte. See tuli mitmele mehele ootamatult, et Hispaania paneb meid kiirelt serviga surve alla. Me ei suutnud skoorida ja tegime ka servil ise lubamatuid vigu. Mängijad olid pigem hädas iseendaga, tekkis palju frustratsiooni, mida ei tohi olla. Oli hetki, mil suutsime saada järjest kolm-neli punkti, ent eduolukorrad kadusid käest. Kolmandas geimis muutus pilt paremaks igas elemendis, ja see jätkus ka neljandas geimis. Seal suutsime ju kätte saada edu, ent seda ei suutnud hoida, sest tegime järjest palju vigu. Sellest on kahju, võimalus oli meil olemas," rääkis peatreener.

Peatreener tõdes, et oma osa mängis kehvas esituses ka tõsiasi, et mitmed mehed pole varem koondises põhirollis olnud. "Muidugi see mõjutab, mitme mängija jaoks oli see esimene kord sellises mängus koondise eest platsil olla. See ongi teistsugune olukord vaimselt. Aga tegelikult suudavad nad treenerite nägemuse ellu viia küll, peame lihtsalt õppima nii enda kui vastase poolt tekitatava pingega toime tulema. Ka tipptasemel tiimides surutakse vahel väga head mängijad pimedasse nurka. Sellest tuleb õppida," lisas juhendaja.

Hispaania meeskonna peatreener Fernando Muñoz: "Oli tüüpiline esimene mäng, kahe esimese geimiga jäin väga rahule. Peame samas rütmis jätkama ja mõningaid asju parandama."

Eesti meeskond kuulub Kuldliiga B-alagruppi koos Hollandi, Hispaania ja Horvaatiaga. Järgmisena minnakse 29. mail samuti võõrsil vastamisi Horvaatiaga. Teises meie grupi mängus alistas Holland 3:2 Horvaatia.

Mängu käik:

Et mitmed põhikoosseisu mehed liituvad koondisega teatavasti hiljem, koosnes Eesti algkoosseis järgmistest mängijatest: Markkus Keel, Hindrek Pulk, Kristo Kollo, Andrus Raadik, Timo Tammemaa, Andri Aganits, libero Silver Maar. Mäng algas Eesti jaoks keeruliselt ja 2:6 kaotusseisul võttis peatreener Gheorghe Cretu esimese mõtlemisaja. Kui Pulk blokiga kinni võeti, oli Hispaania ees 12:6 ja taas kutsus Cretu mehed väljaku äärde. Eesti poolelt jätkus ebakõlasid täis mäng, Pulk ja Treial tõid meid küll viie punkti kaugusele, ent Raadik eksis serviga (16:10) ja tema asemele tuli seejärel mängu Rauno Tamme. Vahet enam tagasi mängida ei suudetud ja hispaanlased võitsid avageimi kindlalt 25:18. Eesti ei teeninud avageimis seejuures ainsatki blokipunkti.

Teises geimis saatis Cretu väljakule tagasi algkoosseisu. Teise vaatuse algus oli tasavägisem, ent siis pääses kodumeeskond ette 7:4. Seni Eesti poolel edukamalt tegutsenud Pulk tõi Eesti punkti kaugusele (7:6) ja edasi kulges punkt-punkti võitlus. Aganitsa temporünnaku järel oli tablool 9:9 viik ning Pulga serviässast pääsesime üle pika aja juhtima 12:11. Jälle tekkis Eesti poolel mitu arusaamatust ning Hispaania sai kätte kolmepunktilise edumaa 15:13. Robert Viiber vahetas geimi keskel puhkama Keele, Timo Tammemaa sekkus Pulga asemel ja Tamme Raadiku asemel. Tamme ebaõnnestunud servi järel oli Hispaania edu juba 18:13 ning sellele järgnenud Gonzalese pommlöök sundis Cretu mõtlemisaega kasutama. Muutust mängu ei tekkinud ja geimi lõpetas Colito rünnak - 25:18.

Kolmas vaatus tõi Eesti poole platsile algkoosseisu, välja arvatud Raadiku asemel Tamme. Kollo rünnak ja Treiali serviäss andsid Eestile 6:3 eduseisu ning õige pea suudeti vahe neljapunktiliseks käristada - 8:4. Heas hoos olev Kollo lõi Ramoni palliga peaaegu pikali ja suurendas edu 9:5-le. Tamme virutas võrgu kohale tulnud palli südamest maha ja Eesti juhtis 12:9, mängu tekkis emotsiooni, ent palju oli jätkuvalt probleeme kokkumänguga. Kätte võideldud edu sulas siiski, serviäss Ramonilt seadis jalule 13:13 viigi. Nüüd säras Aganits blokis ning hispaanlased ründasid auti - 17:14 Eestile ja Hispaania kasutas mõtlemisaega. Tammelt mitu ilusat rünnakut, mis andsid meile 22:18 edu, seda enam ei loovutatud ning kolmas geim võideti 25:21.

Neljandat geimi alustasid samad mehed, kes kolmanda lõpetasid. Hispaanlased läksid koduseinte toel kiirelt ette 6:3, kuni Pulk ja Treial tõid Eesti punkti kaugusele 5:6. Edasi kulges mäng punkt-punktis, Pulk võttis hispaanlaste ründaja blokiga kinni, viies Eesti ette 9:8 ning hetk hiljem andis tema rünnak meile 10:9 edu. Hispaania haaras geimi keskel 14:12 eduseisu ja Cretu kasutas kiirelt mõtlemisaega. Pika pallivahetuse keeras Hispaania kasuks Gonzales - 16:13. Taas säras Tamme, lüües seekord blokist auti - 16:14, ent siis servis Tammemaa võrku. Vahe suurenes kodumeeskonna kasuks 21:17 ning Cretu kasutas veel mõtlemisaega. Raskest seisust välja tulla ei õnnestunud ning geimi võitis Hispaania 25:21 ja kohtumise 3:1.

Rahvusmeeskonna koosseis mängudeks Hispaania ja Horvaatiaga: Hindrek Pulk, Robert Viiber, Markkus Keel, Henri Treial, Timo Tammemaa, Andri Aganits, Mart Naaber, Kevin Saar, Märt Tammearu, Kristo Kollo, Andrus Raadik, Rauno Tamme, Stefan Kaibald, Silver Maar. Peatreener Gheorghe Crețu, abitreener Rainer Vassiljev, statistik Alar Rikberg, mänedžer Robin Ristmäe, ÜKE-treener Mirko Fasini, füsioterapeut Gardo Maruste.

Kuldliiga alagrupiturniiri ajakava (Eesti aeg):

25.05 kell 19.00 Hispaania - Eesti

29.05 kel 17.30 Horvaatia - Eesti

2.06 kell 20.00 Eesti - Holland (Tartu Ülikooli spordihoone)

8.06 kell 20.00 Eesti - Horvaatia (Tartu Ülikooli spordihoone)

12.06 kell 20.30 Holland - Eesti

15.06 kell 20.00 Eesti - Hispaania (Tartu Ülikooli spordihoone)

Vaata kõikide alagruppide ajakava ja tulemusi.

21.-22. juunil toimub Tallinnas Saku Suurhallis meeste Kuldliiga finaalturniir, pileteid finaalturniirile saab osta SIIT. Finaalturniirile pääseb iga alagrupi võitja ning koha nelja seas tagab ka korraldaja ehk Eesti meeskonnal on koht nelja seas olemas.