13.06.201819:45
Rahvusmeeskond võitis Kuldliiga poolfinaali. Foto: cev.lu

Tšehhis Karlovy Varys peetaval Euroopa Kuldliiga finaalturniiril jõudis esimesena finaali Eesti, kui poolfinaalis saadi Portugalist jagu 3:0 (26:24, 26:24, 25:18). Haigestunud liidri Robert Täheta mänginud rahvusmeeskond kindlustas ühtlasi pääsu järgmisel nädalal Portugalis peetavale FIVB Challenger Cupile, mille võitja pääseb Rahvuste liigasse. Teise Kuldliiga finalisti selgitasid Tšehhi ja Türgi ning selles mängus jäi 3:0 peale Tšehhi. Homne finaal algab Eesti aja järgi kell 20.00 ja otsepilti näeb Kanal12 ning Postimehe vahendusel.

Üsna tühjas Karlovy Vary saalis kõlas mängu vältel vaid eestikeelne kaaselamine, sest Eestist oli kohale lennanud ka kümnepealine toetajaskond. Eesti alustas koosseisus Kert Toobal, Renee Teppan, Oliver Venno, Kristo Kollo, Timo Tammemaa, Andri Aganits, libero Rait Rikberg. Mäng algas Eesti jaoks kehvalt, taas nurgaründaja kohal pallinud Oliver Venno jäi vastuvõtul hätta ja Eesti leidis end 2:6 kaotusseisust. Renee Teppani rünnak tõi esmakordselt tabloole viiginumbrid 9:9. Vastaste tehnilise praagi järel pääses Eesti esmakordselt juhtima 13:12 ja üha enam oma mängu leidva Venno serviäss andis meile seejärel kahepunktilise edumaa. Teppani järjekordne võimas rünnak viis Eesti meeskonna kolme punkti kaugusele ja Portugal võttis mõtlemisaja. Kahe-kolmepunktiline vahe püsis, kuni Teppani auti rünnaku järel oli seis viigis 20:20. Tänu videokorduse võidule suutis Eesti taas 22:20 ette minna, ent portugallased ei andnud alla, jõudes veelkord viigini 22:22. 24:24 seisult tõi punkti Timo Tammemaa ja Eesti blokipunkt andis meile 26:24 geimivõidu.

Kui avageimi lõpus asendas Rauno Tamme Vennot, siis teise vaatuse alguseks oli platsil tagasi algkoosseis. Punkt-punktis kulgenud geimi alguses ei suutnud kumbki vahet sisse mängida. Portugali ühe liidri Alexandre Ferreira rünnaku järel kahepunktilisse kaotusseisu (14:16) jäädes võttis peatreener Gheorghe Cretu mõtlemisaja. Kaks punkti Tammemaalt ja üks Vennolt ning Eesti sai kätte 17:16 eduseisu. Teppani serv põrkas võrgu kohale ja seal kerkis kõige kõrgemale Andri Aganits, viies Eesti juhtima 20:18. Tagaliinirünnak Vennolt ja Eesti juhtis 22:19, Portugalilt time-out. Kollo punkti järel oli Eestil esimene geimpall seisul 24:23, ent seda veel realiseerida ei suudetud. Vastaste serviviga andis Eestile teise geimpalli seisul 25:24, mis ka realiseeriti ja geim meile 26:24.

Kolmanda vaatuse alguses jäid eestlased 1:4 kaotusseisu. Venno võimsad rünnakud tõid Eesti aga raskest seisust välja ja taas kulges kohtumine tasavägiselt. Aganitsa temporünnaku järel oli Portugali edu minimaalne ning Venno tõi tabloole seisu 11:11. Venno poolt teele saadetud serv põrkas võrgu kohale, kust lõi selle punktiks Kert Toobal ja Eesti juhtis geimi 15:13. Võimas blokk Kollolt käristas vahe kolmele silmale ja Portugal kasutas veel mõtlemisaega. Kasu sellest polnud, sest Eesti haaras 20:15 eduseisu ning seda enam käest ei antud, geim kuulus Eestile 25:18 ning kogu mäng seega 3:0. Ühtlasi tähendas finaalipääs, et Eesti mängib järgmisel nädalal Portugalis peetaval FIVB Challenger Cupil.

Vaata mängu galeriid!

Eesti koondise juhendaja Gheorghe Crețu tänas esmalt kohalesõitnud fänne ja avaldas lootust, et ka Portugali tullakse meeskonda toetama. "Ma pakun kihlveo, kui Portugali tuleb vähemalt 100 Eesti fänni, siis teen Tallinna Raekoja platsil midagi pöörast! Olen seda korra Itaalias ühe meeskonnaga teinud ja ilmusingi lõpuks jõuluvana kostüümis linna keskväljakule! Sest fännid tulid saali nagu lubatud. Ütlen teile homme, mis see tegu olema saab," ütles ta. Tõsisemalt jätkates ütles peatreener, et tahab ka finaalis samasugust tegutsemist näha. "See võit on kogu meeskonna oma ja mitme aasta töö vili, ka nende mängijate, kes täna meiega siin ei ole. Avageimis oli vastuvõtul veidi ebakindlust, aga teadsime, et kui saame oma bloki-kaitse korda ja ei anna neile niisama punkte, on kõik hästi. Täna kindlustasime koha Challenger Cupil ja homme mängime turniiri võidule ning auhinnarahale ning tuleme platsile sama motiveeritult," lisas juhendaja.

Võitu 12 punkti panustanud Renee Teppani sõnul polnud ka kahe esimese geimi kestel tunnet, et need kaotatakse. "Oleks saanud isiklikult paremini alustada, aga üldjoontes oli mäng meie kontrolli all algusest lõpuni, olime suhteliselt enesekindlad ja keegi üleliia ei pabistanud ka siis, kui seis oli 24:24. Ootasin Portugali poolt rohkem vastupanu," sõnas Teppan ja lisas, et Robert Tähe ja veel mitme teise puudunud mängijata tegutsenud koondis tõestas selle võiduga üht-teist. "See näitab ka meeskonna paksust, sest paljud on öelnud, et meil ei ole pinki. Vaadake nüüd! Palju meil tegelikult neid mehi puudu on! Me võidame final fouri poolfinaali üsna kindlalt ja see on ülikõva!" lisas Teppan ja kiitis eraldi vahetusest sekkunud Rauno Tammet ja Markkus Keelt.

Kristo Kollo tunnistas, et pärast võitu valdas teda suur pingelangus. "Väga-väga suur pingelangus, aga me ei tulnud siia ainult poolfinaali võitma ja homme läheme endast kõike andma, et see turniir edukalt lõpetada. Portugal jättis video pealt väga võimsa mulje8), aga saime nendega väga hästi hakkama," sõnas Kollo.

Eesti resultatiivseim oli 15 punktiga (+8) Oliver Venno, 12 silma (+6) jäi Renee Teppani ja 10 (+8) Andri Aganitsa kontole. Eesti vastuvõtuprotsent oli Portugalist kehvem, vastavalt 35% ja 38%, rünnakuid realiseeriti aga edukamalt - 47% vs 40%. Blokist teenis Eesti 9 punkti (4 Aganits ja 3 Timo Tammemaa), Portugal 6. Servil lõid võitjad 5 ässa ja tegid 9 viga, Portugal lõi 4 ässa ja eksis 13 servil. Portugali edukaim oli 14 punktiga (+6) Marco Evan Ferreira.

Eesti koondise koosseis mänguks Portugaliga: Kert Toobal, Markkus Keel, Robert Viiber, Renee Teppan, Oliver Venno, Mart Naaber, Andri Aganits, Timo Tammemaa, Karli Allik, Kristo Kollo, Rauno Tamme, Rait Rikberg, Silver Maar.

Challenger Cupil kuulub Eesti ühte alagruppi Portugali ja Kasahstanga, teises grupis mängivad Kuuba, Tšehhi ja Tšiili. Kahe alagrupi kaks esimest meeskonda pääsevad poolfinaali.