21.06.201921:05

Laupäeval kell 19.00 Saku Suurhallis toimuvas Euroopa Kuldliiga finaalis mängivad Valgevene ja Türgi. Valgevene sai esimeses poolfinaalis 3:1 (25:22, 29:31, 25:19, 25:21) jagu Hollandist, teises poolfinaalis pidi Eesti tunnistama Türgi 3:1 (25:23, 22:25, 25:21, 28:26) paremust. Pronksikohtumine toimub kell 16.00. Otsepildis on Kanal 12 ja Postimehe vahendusel nähtavad mõlemad laupäevased kohamängud. Pileteid finaalturniirile saab osta SIIT.

Eesti oli Türgi vastu igas geimis tagaajaja rollis ning kuigi korduvalt suudeti end rasketest seisudest välja võidelda, tuli lõpuks tunnistada vastase paremust. Türgi on hetkel väga heas hoos, alagrupiturniir läbiti kaotuseta. Eesti koondis pidi seejuures leppima oma grupis viimase kohaga, osa mängijaid liitus meeskonnaga alles mai lõpus ja oma rolli on mänginud mitmed vigastused. Seetõttu ei saanud tänagi kaasa teha diagonaalründaja Renee Teppan.

Peatreener Gheorghe Cretu ütles, et võrreldes viimase kohtumisega Tartus oli tal täna põhjust mängijatega rahul olla. "On tunda, et meie mäng pole veel see, mis ta võiks olla - puudujääke on tapjainstinktis ja kommunikatsioonis. Oli hetki, kus oleks pidanud otsustavam olema, aga selle parandamiseks on vaja aega. See pole vabandus, vaid reaalsus. Aga ma olen meeste suhtumisega täna väga rahul, võrreldes viimase kohtumisega Tartus oli suur vahe. Mehed võitlesid ja näitasid ilusat võrkpalli," rääkis Cretu. Cretu otsustas algkoosseisu edutada Hindrek Pulga, mitte viimastes mängudes põhidiagonaalina tegutsenud Oliver Venno. "See oli kerge otsus, Hindrek on supervormis ja treenerina polnud raske teda platsile saata. Mul on tema üle hea meel, ta pole sellist tähtsat mängu koondises pidanud ja loodan, et ta saab siit enesekindlust, et ta on väga hea mängija ning peaks veel mõned aastad profina välisliigas mängima," sõnas peatreener 18 punkti toonud Pulga kohta. Homse pronksimatši kohta sõnas Cretu: "Tuleb raske mäng, mida mõlemad tahavad võita, Hollandi juhendaja oli pärast tänast kaotust üsna endast väljas ja ka meie tahame kodupublikule näidata ilusat võrkpalli ja võitlust."

Rait Rikberg lisas: "Tippspordis loeb tulemus ja selles mõttes läks täna halvasti. Kui kõiki muid asjaolusid arvesse võtta - mis seisus me enne turniiri olime, vaadata meeste vigastusi ja vaadata, kuidas me oleme treeninud, siis ütleksin, et tegime täna päris ilusaid asju. Aga tuleb tunnistada, et Türgi on praegu hirmkõva. Kui kõrgelt nende liider lõi, aga suutsime kõik geimid punkt-punktis püsida, pole tegelikult üldse paha. Suutsime neist rasketest seisudest välja ronida ja võitlesime nagu jaksasime. Ses osas saame siit pead püsti ära minna, Türgi on hetkel lihtsalt parem."

Robert Täht oli Eesti resultatiivseim, tuues 24 punkti (+14), Pulk lisas 18 (+13) ja Ardo Kreek 12 silma (+10). Eesti vastuvõtt oli 39%, rünnak 55%, blokiga saadi 4 ja serviga 6 punkti (eksiti 15 pallingul). Türgi edukaimana tõi Adis Lagumdzija 24 silma (+18), Türgi vastuvõtt oli 51 ja rünnak 56%, blokipunkte saadi 5 ja servil löödi 8 ässa ning tehti 12 viga.

Eesti algkoosseis: Kert Toobal, Hindrek Pulk, Ardo Kreek, Andri Aganits, Kristo Kollo, Robert Täht, libero Rait Rikberg.

Saku Suurhalli oli võrkpalli nautima tulnud umbes 2500 fänni, kes olid esimestest hetkedest kindlalt meeskonna selja taga. Mängu algus oli tasavägine. Türgi suutis vahepeal 11:8 eduseisu haarata, ent kohtumist suurepäraselt alustanud Aganitsa bloki järel oli omakorda 13:12 peal Eesti ning vastased olid sunnitud mõtlemisaega kasutama. Edasi jätkus punkt-punkti mäng, kuni geimi lõpus haaras Türgi Subasi eduka rünnaku ning Tähe ebaõnnestunud rünnaku järel 20:18 edu. Tabloolt käisid seejärel läbi viigiseisud 21:21 ja 22:22, kuni Kollo rünnak andis Eestile punktilise edu 23:22, mispeale Türgi videochallenge´it kasutas. Seda ei rahuldatud ja servima läks Kreek. 23:23 viigiseisult viis Aydin Türgi ette 24:23 ja geimi lõpetasid türklased serviässaga ning võitsid avavaatuse 25:23. Türgi meeskonna rünnakuliider Adis Lagumdzija tõi avageimis koguni 8 punkti, meie parim oli 6 silmaga Kollo.

Teist vaatust läks Türgi Lagumdzija rünnaku järel 7:4 juhtima ja vahe ei tahtnud kuidagi väheneda. Lõpuks jõudis Eesti pärast Tähe blokist auti rünnakut 13:13 viigini ja Tähe serviäss viis Eesti esmakordselt eduseisu 16:15. Türklased eksisid korduvalt servil ja Eesti pääses seeläbi ette 20:19 ning seejärel 21:19. Pulk ründas võimsalt - 22:20 ja Türgi järjekordne serviviga andis meile 23:21 edu. Kreek ründas tempost ja Eesti sai esimese geimpalli seisul 24:22, mis ka realiseeriti.

Ka kolmandas geimis alustasid paremini türklased ja Eesti oli tagaajaja rollis. Türgi 13:8 eduseisult tõi kaks punkti järjest Pulk, millele järgnes türklaste eksimus - 13:11 seisul võttis Türgi mõtlemisaja. Tähe tagaliinirünnak tõi kodumeeskonna viimaks punkti kaugusele 12:13. Püsiti ühe-kahe punkti kaugusel, kuni Täht viigistas 17:17. Taas läks Türgi kahe punktiga juhtima ja taas jõudsime viigini - 19:19. Seejärel pääses Türgi Subasi rünnaku järel 22:19 ette ning geimpall saadi seisul 24:20, seda ei realiseeritud, ent järgmine küll - geim Türgile 25:21. Eestil oli nüüd selg vastu seina.

Neljanda geimi algus läks Eestil taas keeruliselt ja Türgi pääses ette 4:1. Jõudsime viigini 4:4, ent taas libisesid türkased eest - 9:6. Tooabali äss tõi Eesti punkti kaugusele (9:8), ent uuesti said vastased kolmepunktilise edu - 13:10 ning Cretu võttis mõtlemisaja. Eesti jõudis küll geimi keskel punkti kaugusele, ent taas kärises vahe kahepunktiliseks - 17:15. Eesti jätkas tagaajamist, Kreegi temporünnak tõi meid veelkord punkti kaugusele (18:17) ja edukas videochallenge hoidis vahe minimaalse - 19:18. Kreegi serviäss seadis jalule 19:19 viigi ja Türgi tehniline praak andis meile punktilise edu 20:19, ent see kadus hetkega - 20:20. Aganits keskelt - 21:20 Eestile! Taas oli tablool viik 21:21 ja siis lõi Karasu meile ässa ning Türgi oli omakorda peal 22:21. Pulk ründas blokist auti ja järgmise pallivahetuse võitis Eesti - 23:22 meile. Türgi viigistas 23:23, misjärel eksis Lagumdzija servil - 24:23 Eestile. Ent geimpalli ei suudetud realiseerida ja türklased võitlesid uuesti välja viigi - 24:24. Järgmise punkti võitis Türgi ja teenis matšpalli seisul 25:24. Ent veel jõuti taas viigini 25:25. Subasi rünnak andis teise matšpalli Türgile seisul 26:25, ent selle luhtas Täht - 26:26. Ent Täht eksis servil ja kolmas matšpall tuli Türgile seisul 27:26, see ka realiseeriti ja Türgi võitis geimi 28:26 ja mängu 3:1.

Rahvusmeeskonna koosseis Türgi vastu: Oliver Venno, Renee Teppan, Hindrek Pulk, Kert Toobal, Markkus Keel, Timo Tammemaa, Andri Aganits, Ardo Kreek, Kristo Kollo, Robert Täht, Andrus Raadik, Rauno Tamme, Rait Rikberg, Silver Maar. Peatreener Gheorghe Crețu, abitreener Rainer Vassiljev, statistik Alar Rikberg, mänedžer Robin Ristmäe, ÜKE-treener Mirko Fasini, füsioterapeut Gardo Maruste.

Esimeses poolfinaalis sai Valgevene 3:1 (25:22, 29:31, 25:19, 25:21) jagu Hollandist.

Hollandi peatreener Roberto Piazza: "Valgevene tegi suurepärase mängu, neil oli platsil mõnus atmosfäär. Nemad tegid oma selle hooaja parima kohtumise Kuldliigas. See on normaalne, et kui tuled finaalturnirile, siis tahadki kõige parema esituse teha. Kui Eesti tahab Valgevenet võita, peab Eesti olema oma parimas koosseisus."

Valgevene peatreener Viktar Beksha: "Holland oli väga tõsine vastane, valmistusime väga tõsiselt selleks mänguks. Nad ilmselt ei oodanud, et me nii hästi alustame. Otusustavaks sai see, et pärast teise geimi kaotust me ei andud alla, vaid võtsime end kokku ja mängisime paremini kui alagrupis.

Mõlema poolfinaali võitjad pääsevad osalema FIVB Challenger Cup-il, mis toimub 3.-7. juulini Sloveenias Ljubljanas. Challenger Cup-i võitja pääseb uuel hooajal mängima FIVB Rahvuste Liigasse.